Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że dla wszystkich zdjęć Laser 2.5D oferujemy bezpłatne wykonanie projektów przy realizacji zamówienia do dnia 31 maja 2024 roku.

Historia fotografii nagrobkowej

Odwiedzając groby bliskich chcemy chociaż na chwilę przypomnieć sobie ich uśmiech, błysk w oku lub radość, jaka towarzyszyła im za życia. Upamiętnianie wizerunku osoby, która opuścił nasz świat, to tradycja, która swoje początki ma już w starożytnym Egipcie. Jak to się stało, że pozostała z nami do dziś w formie fotografii nagrobkowej na porcelanie, krysztale lub trójwymiarowego portretu na ceramice? Poznaj historię kultury cmentarnej, która współcześnie umożliwia wykorzystywanie nowoczesnych technologii w codziennej pracy nad naszymi realizacjami!

Historia portretów nagrobkowych

Pochówek zmarłych od dawna wiązał się z ceremoniałem prywatnym, religijnym oraz społecznym, a dekorowanie grobów portretami zmarłych było jego ważnym elementem. Historia pokazuje, że niegdyś podobizny dotyczyły majętnych zmarłych i były ręcznie tworzonymi portretami trumiennymi. W takiej formie pojawiały się już w starożytnym Egipcie, ale również w naszym kraju odbiły swoje piętno. Stanowiły nieodłączny element kultury i sztuki sarmackiej i były małymi dziełami malarskimi z przełomu XVII i XVIII wieku.

Historia fotografii nagrobkowej – krok w nowoczesność!

Kolejnym krokiem w upamiętnianiu bliskich było przejście z klasycznych portretów na fotografie ceramiczne. Historia fotoceramiki rozpoczęła się wraz z końcem XIX wieku, gdzie stosowano ją do upiększania pomników znanych osobistości. Nieco później znakowanie ceramiki zaczęło przechodzić do sztuki użytkowej i być stosowane w upamiętnianiu zmarłych z różnych klas społecznych.

Jak współcześnie wygląda fotografia nagrobna?

Do pierwotnych metod wykorzystywanych przy upamiętnianiu zmarłych zalicza się technikę kolodionową, polegającą na nanoszeniu zdjęcia za pomocą specjalnej błonki na powierzchnię wybranego materiału ceramicznego i wypalenia go w piecu. Obecnie do tego procesu wykorzystuje się urządzenia, które przenoszą pigment na wybrany materiał, tworząc wysokiej jakości podobiznę na porcelanie lub krysztale.

W pracowni Betimo staramy się kultywować tradycję i wprowadzać do niej nowoczesne oraz przede wszystkim trwałe rozwiązania, dzięki którym dostarczamy Państwu wysokiej jakości ozdoby cmentarne lub pamiątkowe zdjęcia na krysztale. Zapoznaj się z naszymi realizacjami oraz pełną ofertą dla Klientów detalicznych i firmowych!